Jdi na obsah Jdi na menu
 


 

Jak se žije s velkým psem v bytě?

My vlastě nežijeme v bytě, ale v rodinném domě s velkou zahradou. Benny ale nepobývá celý den venku. Vím, že by kynologové namítali, že rottweiler patří ven, je to pracovní plemeno. Ale já jsem si ho pořídila jako kamaráda, psa společenského a tím nejlepším kamarádem a společenským psem se stal. Samozřejmě to přičítám nejen tomu, že se mu věnuju, ale také tomu, že s ním trávím, pokud nejsem v práci, celý den - protože bydlí semnou.

Co to obnáší? Pravidelné vycházky a vylítání venku, cvičení a hraní, fyzické a psychické unavení. To každý den, za jakéhokoli počasí, v nemoci i ve zdraví.

Benny je unavený, po jídle se natáhne a spí.

Kamarádi, kteří k nám zavítají, mi řeknou, že by ani nepoznali, že je v bytě pes. Benny je totiž učenlivý pejsek a po každé procházce se nechá umýt. Pokud nemá špinavý podvozek, tak v lavórku s vodou. Ale jestli je špinavé bříško, skočí sám a bez reptání do mé dětské vaničky a nechá se osprchovat. Vysoušení ručníkem si užívá, podstrkuje mi mokré tělesné části a kroutí se.

Je faktem, že koberec potřebuje opravdu stálou péči, že má své hračky roznesené po celém bytě a občas v noci stoupnu na rožvýkanou kost z buvolí kůže, ale kdo by to vzpomínal když...

... mě ráno při prvním zavrnění budí mokrý psí čumák a s radostí mě vítá do nového dne.

... mi položí svou obrovskou hlavu do dlaní a kouká na mě svýma velkýma hnědýma očima, které se umí smát.

... si sednu na zem a on si sedne tak, aby se mě co největší částí těla dotýkal a jen tak sedí a užívá si vzájemný kontakt.

... mě po příchodu domů vítá kroutěním a vrněním.

... dělá scény jako z filmu, když odcházím do práce. (Smutné oko, výraz - já umřu když odejdeš, nebudu jíst, zemřu hlady...)

... mi přinese kostičku, abych mu ji držela a on jí mohl s rychlostí blesku spořádat.

... když mě sleduje ostřím zrakem při každém mém pohybu, abych mu náhodou nezmizela.

A ještě tři důvody, proč není stále venku:

1. Mám o něho strach. Lidé jsou zlí, nechci ani pomyslet, co by mu mohli udělat.

2. Pes v bytě se naučí mnohem více, než pes, který pobývá venku. Je velice komunikativní. Socializovaný. Když jsem napsala, že se umí smát, je to pravda. Rozumí každému slovu, rozezná na dvacet druhů svých hraček. Naše soužití je o mimodruhovém porozumění.

3. Pes je smečkové zvíře. Když ho vyřadíte ze smečky, je nešťastný. Jistě všichni znáte zoufalý pohled - já nechci být sám! Na to opravdu nemám žaludek.